coeur de lion

Mangalın Yeri

Mangalın Yeri
Mangalın Yeri

Mangal özellikle Türk toplumlarında son derece önem arz etmektedir. Mangala karşı inanılmaz bir tutkumuz var. İster küçük bir yer olsun ister dört bir yanı sokaklarla çevrili olsun, her yeşil alan mangal yapmaya uygundur. Bu bizim kaçınılmaz arzumuzdur. Hareket ettiğimiz balkonda mangal varsa hemen mangal kelimesi yayılmaya başlar. Barbekü bazen balkondan daha önemlidir. "Bu ne tutku?" diye sorabilirsiniz, barbekü her açıdan çok özgür, çok basit ve tatmin edici bir deneyim. Hazırlama sürecinde ön ısıtma yapmak için ateşini kullandık ve keskin bir ses duyduk. Etler konulduktan sonra çatlar ve cızırdadıkları yerden ayrılırlar. Sizi acıktıran ve doyuran nefis bir koku yayıyor ... Izgarayla ilgili bazı önerileri, kendinizi tamamen kaybetmeden ızgarada pişirebileceğiniz yemekler için bazı önerileri iletmeniz en doğrusu.

Izgara yaparken en iyisi tozsuz odun kömürü kullanmaktır. Toz duman çıkarır ve yangın çıkmasını zorlaştırır. Ateş çok sıcaksa üzerine kül serpebilirsiniz. Zararlı olup olmadığı tartışmalı bir yöntemdir. Izgaraya oturduğumuz yer sağlam olmalı ve ayaklarımız hareket edemez. Rüzgar varsa, rüzgarı söndürmek için bir mangal takmak gerekir. Rüzgarın nereden geldiğinden emin değilseniz anlamak için ıslak parmak tekniğini (yani parmağınızı ıslatıp kaldırarak) kullanabilirsiniz. Rüzgar, parmağın soğuk olduğu taraftan esiyor. Rüzgar yönünde yeşil ve kuru yaprakların olmamasına özel dikkat gösterilmelidir. Pişirilecek malzeme miktarına da dikkat etmek ve çok fazla kömür kullanmamakta fayda var.

Izgarada kül varsa temizleyin. İlk olarak, gazete parçalarını bir top haline getirin. Üzerine kuru dalları çadır gibi dizip kömür koyun. Unutmayın, ateşin yanması için oksijene ihtiyacı vardır, bu nedenle çadırın tabanı nefes alabilir olmalıdır. Sonra birkaç yerde ateş yaktı. Tahta levhanın tutuşturulduğu tespit edildikten sonra üzerine baca gibi bir şey koyabilirsiniz, böylece duman disiplinli ve hızlı bir hale gelir. Kömür köze dönüştüğünde ateşiniz hazırdır. Külleri tamamen çıkarmadan kömürlerin üzerine et koymak zehirlenmeye neden olabilir. Köz, bu işin özüdür. Giderek daha az kömür pişirmek istiyorsanız, sorun değil. Çok şey pişiriyorsanız, çok fazla kömürünüz var ve yüksek ateş nedeniyle ilk malzemeyi pişirmekte zorlanacağınızı düşünüyorsanız, ızgaranın kenarına biraz odun kömürü koyun.

Mangal telini yerleştirin, biraz ısıtın ve bir bezle silerek temizleyin, ardından ısıtın ve üzerine soğan veya yağ sürün. Bu nedenle, pişirmek üzere olduğunuz malzemeler çizgi romanlara yapışmayacaktır. Pişirdikten sonra telleri bir fırça ile temizlemek en iyisidir. Temel mantık, az yağlıdan yüksek yağlıya geçmektir. Sebzeler, hellim peyniri gibi erimeyen peynirler, tavuk, az yağlı etler (orta bağırsak bonfile gibi), pirzola, şiş, köfte, sosis. Deniz ürünlerinde ayıklama, kalamar, karides balık ve midye gibi düşünülmelidir. Yağ damladıkça ateş parlar, har da ateşin çabuk bitmesine sebep olur. Pişirirken ilk yağ damlamasıyla etleri çevirebilirsiniz.


TOP