coeur de lion

Etin En Güzel Hali

Etin En Güzel Hali
Etin En Güzel Hali

Mangal ve mangal kültürü açısından oldukça gelişmiş bir ülkeyiz. Hepimizin bildiği gibi mangal, Türk insanının en önemli lezzetlerinden biridir. Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlarımız tatillerde plajları, yeşil ve ormanlık alanları sular altında bırakmaya başladı. Herkes ilginç ve sağlıklı bir barbekü kuralını anlamalı. Bu kuralların da hileleri var. İlk olarak, keyifli bir barbekü keyfi yapın;

Yakılan mangalın işkence olmasına izin vermeyin. İdeal olarak, ızgara zeminin havayı boşaltmak için delikli olması gerekir. Derinliği 15 cm olmalı ve ızgara ölçüleri dengelenmelidir. Yerine sıkıca sabitlenmelidir. Aksi takdirde mangal devrildiğinde çevreyi tehlikeye atabilir. Barbekü, dünyadaki en ilginç şeylerden biridir. Ancak bilinçsiz mangallar insanlara ve çevreye zarar verebilir. Ortamınız mangal yapmaya uygun olmalıdır. Her ortamda mangal yapmak doğru değildir. İç mekanlarda, kuru çalılıklarda ve çevredeki yağ ve kimyasallarla mangal yapmak yasaktır. Ek olarak, petrol ürünleri (benzin ve tiner gibi) kömürü hızlı bir şekilde tutuşturmak için hiçbir zaman kullanılmamıştır. Doğal çam tutuşmalı tabletler veya jel ateşleyiciler kullanmak en iyisidir. Kömürü yakmadan önce ezmeye gerek yoktur. Yanan barbekü bir yerden başka bir yere taşınmaz. Izgaradaki dumanı solumamaya çalışın.

Vatandaşlarımız odun kömürü hakkında pek bir şey bilmiyor. Odun kömürü olup olmadığına bakılmaksızın mantığı yanlıştır. Öncelikle mangal kömürü seçmenin önemini vurgulamak istiyorum. Mangal kömürü neden ızgarada en önemli faktördür? Piyasada birçok mangal kömürü var. Lütfen ambalaj üzerinde firma adı, barkodu ve iletişim bilgileri olmadan yabancı kömür satın almayınız. Kömürle ilgili bir sorun olduğunda, bilgi veya şikayetlerle ilgili sorularınızı arayarak cevaplayabilmeniz gerekir. Sağlıklı yiyecekler pişirmek istiyorsanız mangal kömürü seçerken çok dikkatli olmalısınız. Tercih ettiğiniz odun kömürü, kül içeriği düşük, ısısı yüksek, yanma işlemi sırasında asla yanmayacak, patlamayacak ve göz kamaştırmayacak çevre dostu kömür olmalıdır. Yüksek kaliteli kömür, yağ ve toz içermez. Yine de önce kömürün kontrol edilmesi gerekiyor. İçinde Marsik varsa, ayrılması gerekir. Ocaktaki marsık kömürü dikkatinizi çekmedi ve insanların sabrını zorlar.

Izgarayı düz ve sağlam bir zemine yerleştirdikten sonra kubbe şeklindeki kömürü havuza dizip yukarı doğru daraltarak 4-5 cm çapında bir delik bırakınız. Ardından 3-5 adet kurşun kalem kalınlığında çam ağacını yakın ve oluşturduğunuz deliğe bırakın. Alevi tutuşturduktan sonra kubbemizin içinde dizilmiş olan kömür çöktü. Fan ile sararak kısa sürede tutuştuğundan emin olunuz. Yanan kömürün ızgara zeminine eşit olarak dağıldığından emin olun. Gerekirse ekleyebilirsiniz. Kömürün tamamen kül olması bekleniyor. Eti astarlamadan önce bakterileri uzaklaştırmak için ızgarayı ısıtmalıyız. Pişirme malzemelerimizin ızgaraya yapışmasını önlemek için etin ızgaraya yapışmasını önlemek için eti hafif kuyruk yağı veya ikiye bölünmüş soğan ile silin. Izgara yüksekliği ayarlanmalıdır. Kömür ile pişirilecek yiyecek arasında en az 10-15 cm boşluk bırakılmalıdır. Et ile yanan kömür arasında taze havanın dolaşması ve kömürün zararlı bileşenlerinin ete yayılmaması için belli bir mesafe bırakılmalıdır.


TOP