coeur de lion

Fındık Kabuğu Ateşinde Barbekü

Fındık Kabuğu Ateşinde Barbekü
Fındık Kabuğu Ateşinde Barbekü

Barbekü denilince akla Amerikan kültürünün bir parçası gelir. Ancak sanılanın aksine mangalın temeli daha eski bir döneme kadar uzanmaktadır. Bu, erken insanlığın en önemli keşiflerinden biridir: ateş! Bu keşfin insani gelişmeye katkısı tartışılmaz bir gerçektir. Ateşin keşfedilmesiyle belki de keşfedilecek ilk şey, insanlığın en başından beri temel ihtiyaçlarından biri olan beslenmenin kullanılmasıdır. O zamanlar insanlar ateşe yemek veya gurme yemek demese de son birkaç yüzyılda insanlık için en önemli araç haline geldi.

Aslında, Amerikan yerlileri  Avrupa pişirme tekniklerine benzer sistemler geliştirmeye başladı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin keşfi ile Avrupa kıtasında Avrupa'da başlayan hareket nedeniyle yeni teknolojileri bilgilerine uygulamaya başladılar. Bunun en önemli kanıtı ise, yemek pişirmek için kullanılan odun ateşli kil sobası üzerindeki çelik tabağı çıkarıp yerine ızgara koyarak mutfakta et pişirme yöntemlerini kullanmaya başlamış olmalarıdır. Amerikalılar midelerini et pişirerek beslediklerinde bunu aktiviteye dönüştürerek sosyal bir ortam oluşturmaya başlarlar. Öyle ki, Washington'da sömürge döneminde açılan eski taş ev, bir et pişirme merkezi haline geldi ve orijinal bir restoran gibi olsa da insanlar şöminesini toplayıp sobayı bir araya getiriyor.

Fındık Kabuğunun Önemi

Fındık kabuğu bir tür ahşap gibi bir materyaldir ve özellikle Karadeniz Bölgesi’nde sobada ateş başlatmak amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda barbekü ateşi için de kullanılan fındık kabukları son derece kolay yanabilir yapısı ve ateşi de oldukça iyi bir şekilde tutması sebebiyle sürekli olarak kullanılmaya başlandı. Birçok farklı haber ile ortaya çıkan fındık kabuğu ateşinde barbekü olayı Türkiye’de genel anlamı ile fındık kabuğundan mangal kömürü ile gündeme geldi ve kullanımı arttı. Bir meyvenin kabuğu olmasından dolayı da güzel ve hoş bir koku yayması sonucunda ise barbekünün bütün havasını değiştiren fındık kabuğu, barbekü keyfini tamamıyla farklı ve güzel bir boyuta taşımak adına bire bir. Bu sebeple de günümüzde özellikle fındık kabuğu barbekü yapma aşamasında son derece önemli bir yer tutmaktadır.

Kısaca Nasıl Yapılır?

Zaman kazanmak için ürünü ısınmadan ızgaraya koymayın. Kömürün küllerle kaplanmasını bekleyin. Izgaranın kapalı bir ızgaraya uygun olduğundan emin olun. Isıl döngüyü etkilememesi için ızgara ürünü ile kapak arasında en az 2,5 cm boşluk bırakılmalıdır. Izgara ürünlere bakma dürtüsüne direnmek için birkaç dakikada bir kapağı açın. Kapak her kaldırıldığında ısı kaybolur, bu nedenle ızgaranın pişirilmesi daha uzun sürer. Tarifte aksi belirtilmedikçe, ızgara her yönden en iyi pişirmeyi sağlamak için ızgara işlemi sırasında yalnızca bir kez döndürülür. Ayrıca ızgaraya bastırmaktan kaçının; bu lezzet kaybına neden olur. Izgara yiyeceklere yağ eklerseniz, pişirme ızgarasına yapışmaz. Mangal işlemi bittikten sonra mangal çatalı ile eti ızgaradan çıkarmayın, sanki delinmiş gibi etler zarar görür ve lezzetli et suyu kaybolur.


TOP