coeur de lion

Barbekü Keyfi

Barbekü Keyfi
Barbekü Keyfi

Barbekü, ızgara, tütsüleme, ızgara ve kızartma gibi tekniklerle et pişirme yöntemidir. Arkadaşlarla iyi vakit geçirirken aile ortamı çok önemlidir. Mangalın anlamı, kendi kültürümüzden aşina olduğumuz barbekü ile hemen hemen aynıdır. Her iki durumda da kömürün üzerine etten damlayan yağ kokusu etin tadına katkıda bulunur. Mangalın kullanım yerine dönebilen farklı modelleri bulunmaktadır. Taş, tuğla gibi barbekü modelleri genellikle büyük bahçelerde veya restoranlarda profesyonel hizmetler için kullanılmaktadır. Ancak günümüzde teras ve balkon gibi daha küçük ortamlara uygun barbekü modelleri de bulunmaktadır. Barbekü, daha az yer kapladığı için genellikle daha küçük bir alanda dekoratif bir ürün olarak kabul edilir ve sadece mangal olarak değil evde şömine olarak da kullanılabilir.

Türkiye’de ise genel olarak kullanılan ismi barbekü değil, mangaldır. Türk kültüründe son derece önemli bir yere sahip olan barbekü yani diğer adı ile mangal, bütün insanlar tarafından sevilen ve neredeyse her fırsatta yapılan bir yemek türüdür. Bir et pişirme çeşidi olarak da bilinen bu işlem etin odun kömürü ya da odun üzerinde bir mazgal üzerinde pişirilme suretiyle ortaya çıkan ve Türk kültüründe son derece fazla tüketilen bir yemektir. Bu durum esas alındığı zaman neredeyse her aile özellikle Pazar günlerinde bu fırsatı değerlendirerek barbekü keyfini yaşamakta ve bunu toplu halde yapmaktan da her daim keyif almaktadırlar.

Barbekünün Esasları

Barbekünün insanlar üzerinde her daim çok büyük bir etkisi ve birçok insanı bir araya getiren bir etkinlik olduğu aşikardır. Bu durum göz önüne alındığı zaman barbeküde dikkat edilmesi gereken birçok esas vardır.

  • Doğru barbekü zamanını seçmek çok önemlidir. Çünkü ızgara yapmak sabır ve dikkat gerektiren bir pişirme işlemidir.
  • Marine etme sürecini ihmal etmemelisiniz. Marine edilmiş ete farklı tatlar katacak ve daha lezzetli hale getirecektir.
  • Pişmiş ete yaklaşırken baharat eklenmelidir. Böylece baharatlar yanmaz.
  • Et seçerken kırmızımsı et yemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde istediğiniz tadı alamayabilirsiniz.
  • Aşırı yağ damlalarının neden olduğu alev dikkate alınarak, kuzu gibi yağlı etler sabit durumda pişirilmelidir.

Barbekü ile Mangal Arasındaki Fark

Kelime dağarcığı anlayışları aynı görünse de ızgara ve ızgaranın teknik yapısı aynıdır ancak pişirme yöntemleri farklıdır. Izgarada et, kapalı bir ortamda fırın gibi daha uzun süre pişirilir ve biraz daha düşük ateş gücüne sahiptir. Izgara, pişmiş eti örtmek için geniş bir kapağa sahiptir. Izgarada et daha yüksek ateş yoğunluğu ve daha kısa sürede ızgara yapılır. Her iki durumda da pişirme nedeniyle onu özellikle lezzetli kılan, et, balık veya tavuğa damlayan yağın yanması ve yemeğe farklı bir tat vermesidir. Izgara veya ızgaradaki kömür közlerine damlayan, bilinçaltımızı harekete geçiren ve iştahımızı artıran bu yağın kokusudur.


TOP